چگونه زبان انگلیسی را بهتر بیاموزم؟

امروزه یادگیری زبان انگلیسی برای خیلی از زبان آموزان به یک مانع بسیار دشوار تبدیل شده، طوریکه حتی برخی از آنها از ادامه یادگیری دست می کشند. دلایل زیادی وجود دارد که بیشتر آنها از شیوه ها و عادات اشتباه یادگیری سرچشمه می گیرند. ما به مهم ترین این دلایل عدم موفقیت در یادگیری زبان انگلیسی خواهیم پرداخت.

1/1/2019 3:39:32 AM

چگونه زبان انگلیسی را بهتر بیاموزم؟


بیش از حد وقت صرف خواندن لغات و قواعد نکنید

یکی از روش های غلط یادگیری این است که زبان آموزان ساعت ها و ساعت ها قواعد زبان انگلیسی را حفظ می کنند و وقتی نوبت به صحبت کردن میرسد واقعآ نمی توانند صحبت کنند!!! وقتی نوبت به استفاده از آن همه قواعد می رسد نمی توانند!!! چرا؟ جوابش بسیار روشن است چون شیوه یادگیری زبان این نیست، قواعد در واقع بخش کوچکی از زبان انگلیسی را تشکیل می دهد نه همه زبان را.

بهترین شیوه یادگیری گرامر انگلیسی این است که ساختارها را در موقعیت های مرتبط (در فیلم، کتاب داستان، اخبار…) یاد گرفت. یادگیری قواعد خارج از موقعیت تاثیر بسیار کمتری دارد. این در مورد لغات هم صدق می کند.

یک برنامه معقولانه زبان انگلیسی سعی می کند به تمام بخش های زبان انگلیسی بپردازد نه فقط به گرامر.


فرهنگ را همانند زبانش یاد بگیرید

حتمآ دیدید که در کلاس های زبان انگلیسی بعد از اتمام کلاس، زبان آموزان (و حتی متاسفانه برخی از مدرسان زبان انگلیسی) می گویند Good job  یا Don’t be tired!!! (برای بیان مفهوم ‘خسته نباشید’ که در فرهنگ کشورهای انگلیسی زبان وجود ندارد) شاید برای شما جالب باشد که هیچ فرد انگلیسی زبانی اصطلاحاتی از این قبیل را متوجه نمی شود چون در فرهنگ انگلیسی چنین استفاده ای از زبان نمی شود. بنابراین سعی کنید نوع زبانی را که افراد انگلیسی زبان (Native speakers) صحبت می کنند، صحبت کنید.

 

استقلال خود در یادگیری را تقویت کنید

در یادگیری زبان کسانی موفق تر هستند که حتی بدون تکیه بر کلاس های زبان هم بتوانند به یادگیری ادامه دهند. این ضرورتا به معنی عدم شرکت در کلاس های زبان نیست.

برای مثال، اگر شما (حتی با وجود شرکت در کلاس های آموزش زبان انگلیسی) خود بتوانید سطح زبان تان را ارزیابی کنید نشان دهنده استقلال شما در یادگیری است که می تواند در انتخاب روش های موثر یادگیری به شما کمک فراوانی کند. 


حتی اگر شده با خودتان صحبت کنید

هرچی بگم کم گفتم، صحبت کردن (حتی با خودتان) معجزه می کند. سایت های زیادی وجود دارند که شما می توانید آنجا با بومی های زبان هدف به صورت آنلاین صحبت کنید یک نمونه از آن italki است، و یکی از نرم افزار های خوب برای این کار Skype است.

این طبیعی است که شما بعضی اوقات کسی را ندارید که باهاش صحبت کنید، در چنین مواقعی با خودتان صحبت کنید، شاید این کار کمی عجیب باشد، ولی حتی همین اثرات بسیار چشمگیری بر سطح زبان شما خواهد داشت.

برای این کار می توانید مثلا یک داستان انگلیسی را بخوانید و سپس خلاصه ای از آن را به زبان انگلیسی برای خودتان تعریف کنید یا اتفاقی را که در گذشته برای شما تفاق افتاده را برای خود به انگلیسی تعریف کنید…


هرگز از اشتباه کردن نترسید

یکی از موانع بسیار جدی یادگیری زبان انگلیسی ترس از اشتباه کردن به خصوص جلوی دیگران است. به همین خاطر است که برخی از کسانی که برای سالها در حال یادگیری زبان بوده اند نمی توانند زبان هدفشان را صحبت کنند.

در حقیقت اگر در حین یادگیری زبان انگلیسی اشتباهی نداشته باشید باید مطمئن شوید که جایی از کار اشکال نداشته باشد. بنابراین نه تنها نباید از اشتباه کردن بترسید بلکه از آن نیز باید برای رسیدن به هدف خود استفاده کنید.


میزان پیشرفتتان را بررسی کنید

بررسی میزان پیشرفت از مشخصه های یک برنامه خوب یادگیری است. برای این کار شما می توانید از چندین روش بهره ببرید؛ یک فیلم را ببینید و دو یا سه ماه بعد هم آن را ببینید یا یک صفحه به زبان هدف بنویسید و دو یا سه ماه بعد مجددا آن را بخوانید و اشتباهات خودتان را پیدا کنید! با افراد دیگر به خصوص بومی های زبان هدف صحبت کنید و ببینید که تا چه حد پیشرفت کرده اید.

در حین رفت و آمد به فایل های صوتی زبان گوش کنید

در صورتی که وقت زیادی را صرف رفت و آمد می کنید می توانید به فایل های صوتی زبان گوش دهید. گزینه های زیادی وجود دارد، یکی از روش هایی که روی زبان های زیادی کار کرده روش Pimsleur است. البته این روش از طریق زبان انگلیسی زبان های دیگر را آموزش می دهد. اگر هم می خواهید انگلیسی را یاد بگیرید یا از انگلیسی شروع کنید می توانید از ESL Podcasts استفاده کنید.


صبور باشید

شاید شما در ابتدای راه یادگیری یک زبان وقتی که برای مثال یک فیلم را تماشا می کنید و تعدادی انگشت شماری از لغات آن فیلم را متوجه می شوید احساس کنید که زبانتان خوب نیست و یک احساس نا امیدی به شما دست دهد. این طبیعی است که شما در ابتدا دانش زبانی بالایی نداشته باشید و همه کسانی که یک زبان خارجی را یاد گرفته اند از صفر شروع کردند، یادگیری یک زبان کمی زمان بر است. بنابراین صبور باشید و هرگز و هیچ وقت احساس نا امیدی نکنید.


کلمات کلیدی: آموزش زبان انگلیسی- آکادمی زبان های خارجی صدر - آموزشگاه زبان صدر - زبان صدر